HOME
|
DARBS AR KARTOTĒKU SKOLĒNU JAUNRADEI Ingrīda Murakovska, Jelgavas Skolu valdes Metodiski informatīvā centra projektu metodiķe, mic@mic.jelgava.lv
Tā savu viedokli par darbu ar kartotēku ir izteikui 3.klases skolēni. Kas tas bija par darbu un kāpēc viņ bija vajadzigs?
Piemēri no kartotēku vēstures Neliels ieskats vēsturē ļauj secināt, ka kartotēku kā informācijas vākanas un organizācijas sistēmu 17.gs. izgudroja vācu zinātnieks un valodnieks Gotfrīds Vilhelms Leibnics . Vācu astronoms Johans Keplers izmantoja sava skolotāja Tiho Brāges 25 gadu laikā savākto novērojumu kartotēku un, pētot to, atklāja planētu kustības likumus. Ļoti intensīvi ar dažādu izgudrojumu kartotēku strādāja slavenais franču rakstnieks-fantasts Žils Verns. Viņ savas dzīves laikā izveidoja kartotēku, kura sastāvēja no 20 tūkstoiem kartīu. Katra kartīte bija kā skolas burtnīca. ajās kartiņās viņ izrakstīja jaunākos zinātnes un tehnikas atklājumu s, analizēja tos un veidoja nākotnes tehnikas prognozes, kuras aprakstīja savos romānos. Ļoti daudzi Žila Verna darbi ir bijui par pamatu vēlākiem reāliem izgudrojumiem, piemēram, zemūdenei.Krievu literatūras klasiķim Nikolajam Gogolim vienmēr pie rokas bija Visādu raibumu grāmata ( Книга всякой всячины). Tajā viņ veica folkloras pierakstus, izrakstus no vēsturiskiem dokumentiem, vāca parunas, mīklas, ēdienu aprakstus, kāzu rituālus u.c. savu tēlu un ideju atklāsmei noderīgu informāciju.Angļu fotogrāfs Bentlijs aizrāvās ar sniegpārsliņu fotogrāfēanu un sakrāja daudzskaitlīgu fotogrāfiju kartotēku, kurā nebija divu vienādu sniegpārsliņu. Vēlāk ī kartotēka tika izmantoja kristalogrāfijā un deva būtisku ieguldījumu īs zinātnes attīstībā. Minētie piemēri ļauj secināt, ka:
Skolēnu kartotēkas Pārskatot skolēnu radoo spēju un radoam darbam nepiecieamo prasmju attīstības iespējas, saistoa ķita doma piedāvāt viņiem darbu ar kartotēku. Bija jautājumi:
Patlaban skolēnu zinātniski pētnieciskais darbs ir izvērsts vidusskolā. Tiei vidusskolēniem ir paredzētas un notiek zinātnisko darbu konferences trīs līmeņos skolas, rajona un republikas. Taču prasmes, arī prasmes veikt pētniecisko darbu, nerodas uzreiz. Ja mēs gribam redzēt nopietnus rezultātus vidus skolā, pamati ir jāliek jau agrāk. Darbs ar kartotēku satur visus pētnieciskā darba elementus un neprasa apjomīgas teorētiskās zināanas kādā priekmetā. Vismaz sākumposmā nē. Tādēļ, mūsuprāt, to ir ērti uzsākt jau pamatskolā. Mēs izvēlējāmies darbu ar kartotēku 3.klasē.Veicot pārrunas par kartotēkām ar skolēniem, noskaidrojām, kādas kartotēkas viņi gribētu veidot. Tās bija: taureņi, fotogrāfijas, kurpes, markas, attēli, monētas, atklātnītes, lineāli, pudelītes, minerāli, vāzes, modeļu maīnītes, konfeku papīrīi. Noteicām kritērijus, pēc kuriem izvēlēties kopīgās kartotēkas objektus. iem objektiem jābūt: Galarezultātā vienojāmies par atklātnīu kartotēkas veidoanu. Mērķi darbam ar kartotēku var noteikt darba sākumā, bet var arī vēlāk kad rodas idejas, izskatot savākto materiālu. Mērķi var būt:
Taču vēsturiskā pieredze rāda, ka bieži impulsu kartotēkas veidoanai dod sastapanās ar interesantiem, neparastiem, saistoiem objektiem vai faktiem. Tā, piemēram, Bentlijs sāka krāt sniegpārsliņu fotogrāfijas, jo ievēroja, ka nav divu vienādu sniegpārsliņu. ādos gadījumos doma par materiālu izmantoanu rodas pēc tam, izskatot visu savākto fondu. Tad arī noskaidrojas mērķis. Atklātnīu kartotēkai mēs izvēlējāmies mērķi izpētīt, kā tās ir izveidotas, un iemācīties gatavot jaunas, oriģinālas.
Darbam ar kartotēku nav izstrādāts kāds vienots metodisks pamats. ī darba tehnoloģija ir atkarīga gan no kartotēkas objektiem, gan no darba mērķiem. Kopīgie darba posmi ir: v ajadzīgās informācijas atlase, informācijas uzkrāanas formas izvēle un informācijas klasifikācija un pārstrāde. Konkretizēt o tehnoloģiju nācās patstāvīgi, izmantojot personīgo pieredzi.Veidojot pirmo kartotēku, bija svarīgi, lai visi skolēni apgūtu nepeicieamās pamatprasmes. Tādēļ izlēmām, ka klase sadalīsies pastāvīgās darba grupās. Katrs grupas dalībnieks dos savu ieguldījumu kartotēkas fondā, bet strādās grupa ar savu kopīgo kartotēku. Katrā grupā tika izvēlēts grupas vadītājs un fonda pārzinis. Va dītājs atbildēja par grupas darbu kopumā. Fonda pārziņa uzdevums bija rūpēties par grupas kartotēkas uzglabāanu un saudzīgu izmantoanu, kā arī fonda materiālu reģistrācija.Strādājot ar atklātnīu kartotēku, mums izveidojās sekojoa tehnoloģija: Sākumā veicām atklātnīu reģistrāciju. Tās tika sanumurētas, izmantojot pierakstu trijās pozīcijās, kur ar pirmo skaitli apzīmē grupas numuru, ar otro dalībnieka numuru grupā, treo atklātnītes numuru dalībnieka personīgajā kolekcijā. Par ādu pierakstu vien ojāmies, lai katrs varētu viegli atrast savas atklātnītes pēc darba beigām un atgriezt personīgai lietoanai. Nākoais solis katra grupa izveidoja īpaā burtnīcā savu katalogu. Tajā tika ierakstītas atklātnītes pieaugoā numuru kārtībā un blakus katram numuram īss atklātnītes raksturojums, pamatā pēc tās satura (piem., 3.1.1. vāze ar ziediem, 3.1.2. gaisa baloni). Katalogs bija nepiecieams, lai padarītu ērtāku vajadzīgo kartiņu meklēanu sākumā noskaidrojot tās numuru katalogā, ātri atrast pēc numura kopējā fondā.otrs reģistrācijas veids bija rubrikators. Tā bija cita burtnīca, kuras katrā lappusē tika iekārtota noteikta rubrika. Rubrikas bija gan tematiskās, gan māksliniecisko līdzekļu. Pēc rubrikatora ērti varēja veikt atklātnīu atlasi pēc noteiktas pazīmes. Ieraksti rubrikatorā tika veikti nepārtraukti, atklājot arvien jaunas pazīmes.Sistematizējām atklātnītes pēc tēmām . Katra grupa, pārskatot savu fondu, veidoja tā sadaļas. Lūk, divu grupu darba rezultāti:
Salīdzinot grupu veikto sistematizāciju, veicām korekcijas: līdzīgas sadaļas apvienojām vienā lielākā (Jaunais gads, Līgo svētki, Lieldienas, PSRS svētki: kopīgā tēma svētki); atklājām, ka dažas sadaļas var būt citu sastāddaļas (Salatēvi Jaungada apaktēma, dzīvnieki dabas apaktēma). Turpmākajam pētījumam izvēlējāmies tēmu, kura bija visplaāk pārstāvēta svētki. Veicām nākoo sistematizācijas posmu īs tēmas ietvaros.
Rezultāti sniedza daudz vielas pārrunām par dažādu svētku izcelsmi, pēc kurām varējām atkal veikt nepiecieamās korekcijas. Sistematizējot svētkus, skolēniem radās secinājums, ka gadskārtu ieražu svētkiem veltītītajās atklātnītēs ir atainoti tikai latvieu svētki. Un vienlaicīgi, ideja Latvijā dzīvo dažādu tautību cilvēki; varētu izveidot atklāt nītes arī viņu ieražām. Tas varētu būt labs skolēnu projekts saistībā ar sabiedrības integrācijas procesiem; mums neizdevās tam atlicināt laiku, jo bija vēl citas idejas.Viena no tām paplaināt personisko svētku sadaļu, jo tajā pēc mūsu sistematizācijas bija tikai dzimanas un vārda dienas. Gribētos atzīmēt, ka doma par jauniem personiskiem svētkiem radās kā kartotēkas darba rezultāts: izveidojās sadaļa tātad, kas vēl ajā sadaļā varētu būt? Ar personiskiem svētkiem skolēni saprata īpaus notikumus, ku ri ir nozīmīgi konkrētam cilvēkam. Tā kā ar sistēmiskās domāanas principiem ajā klasē bijām darbojuies jau agrāk, skolēni nolēmi, ka jādomā arī par antisvētkiem. Ja svētku pamatā ir kāds priecīgs nozīmīgs gadījums, tad antisvētki varētu būt nepatīkami gadījumi, sakarā ar kuriem cilvēkam vajadzētu izteikt līdzjūtību. Svētkus izdomājām ar prāta vētras palīdzībuPiedāvājam Jūsu uzmanībai dažus jaunradītos svētkus varbūt arī Jums rodas vēlēanās kādus no tiem nosvinēt.
Jaunas tēmas atklātnītēm bija iegūtas. Tālāk nācās domāt, kā tās iemiesot. Sākām pētīt no kādām daļām sastāv atklātnīte. Lai to noteiktu, vajadzēja izskatīt visu fondu un atrast, kuri elementi ir it visās atklātnītēs. Skolēnu secinājums teksts un zīmējums. Sākām strādāt ar katru elementu atseviķi. Tekstos noteicām universālos vēlējumu formulējumus, kurus var attiecināt jebkuriem svētkiem. Izskatījām fondu, kādi vēlējumi atkārtojas. Apzīmējot svētku nosaukumu ar x, izrakstījām tipiskos formulējumus. Daži no tiem: Apsveicu! Apsveicu x svētkos! Daudz laimes x svētkos! Antisvētku vēlējumu formulējumus skolēni sacerēja pai. Piemēram: Man ļoti žēl! Atļauj izteikt līdzjūtību sakarā ar x! Novēlu ātrāk atgūties pēc x! Bija iespēja izpētīt arī savdabīgos vēlējumu formulējumus. Taču laika trūkuma dēl nācās to atlikt. Pēc tekstu izpētes skolēni varēja veidot vēlējumus katrs saviem svētkiem: Izsaku līdzjūtību, ka esi saslimis! Man ļoti žēl, ka tu slikti mācies! Vēlu nekad nevilties dzīvē un priecāties, cik spēj! Atļauj izteikt līdzjūtību sakarā ar suņa pazuanu! Apsveicu ar pirmo draugu! Sirsnīgi sveicu labā garastāvokļa svētkos! Nākoais uzdevums, kuru sev noteicām izpētīt, kā teksts var būt izvietots uz atklātnītes. Grupējot atklātnītes pēc līdzīga teksta izvietojuma, skolēni secināja, ka izvietojumu var raksturot ar dažādām pazīmēm: pēc vietas uz atklātnītes: augā, lejā, stūros vai centrā; pēc rindiņu skaita vienā, divās vai trīs rindās; pēc rindiņas formas taisnā līnijā, slīpā, viļņotā, lauztā. Pētot teksta izvietojumu, noskaidrojās, ka teksts var būt dažādi izvietots arī attiecībā pret zīmējumu: zem zīmējuma, virs tā, aiz zīmējuma, pāri zīmējumam, kā arī būt cieāk savietots ar zīmēto objektu. Skolēnu pieraksts teksta un zīmējuma savietojumu analīzei: 5.1.1. teksts izvietots uz dāvanu kārbas malām;5.1.2. teksts izveidots kā paliktnis, uz kura sēž vāverīte; 5.1.3. teksts neietekmē zīmējumu; 5.1.4. teksts izvietots uz lentes, ar kuru pārsieti ziedi; 5.1.5. zīmējums iezīmēts vienā no teksta burtiem. Pēc ādas analīzes var strukturēt dziļāk savietojuma principus. Pēdējais jautājums, kuru sev uzdevām kā izdomāt tēmai atbilstou zīmējumu. ajā posmā analizējām Jaungada atklātnīu zīmējumus: noteicām visus ai tēmai izmantotos elementus un sistematizējām tos. Rezultātā ieguvām: ziemas ainava, egle, sniegavīrs, rūķis, Salatēvs, sniegs, dzīvnieki, pasaku un multfilmu varoņi, Jaungada rotājumi, ziemas izpriecu sižeti. Nedaudz izdevās izpētīt arī o elementu izvietojumu kompozīcijās. Neatlika laika fonu analīzei. G ribētos atzīmēt, ka daudzi jautājumi radās tiei darba gaitā. Tā ir darba ar kartotēku specifika, ka analizējot nonāc pie arvien jauniem jautājumiem. Varētu teikt, ka pētījumu rezultāti vienmēr ir divējādi jaunas zināanas un jauni jautājumi. Mūsuprāt, ie rezultāti ir līdzvērtīgi.Darba noslēgumā skolēni izveidoja apkopojumu kā izdomāt svētku atklātnīti. Mūsu ieteikumi ir sekojoi:
Izmantojot pau sastādīto instrukciju un visus analīzes materiālus, skolēni veidoja savas atklātnītes. Daudzās tika īstenotas interesantas ieceres, nevienā nebija kaut kur redzētā atdarinājumi. Skolēni uzrakstīja arī savas domas, ko viņiem deva darbs ar kartotēku variet pārskatīt tās ī raksta sākumā.
Ko dod darbs ar kartotēku Ko darbs ar kartotēku var dot skolotājam? Kādas problēmas un uzdevumus tas var palīdzēt risināt?
Mums neizdevās ajā rakstā aptvert pilnībā tēmu Skolēnu darbs ar kartotēku. Mēs ceram, ka izdevās o tēmu ierosināt. Tādēļ gribas visiem novēlēt veiksmīgus kartotēku svētkus!
Izmantotā literatūra: |
top |
(c) 1997-2001 OTSM-TRIZ Technologies Center http://www.trizminsk.org 04 Mar 2001 |